Konkurs na najlepszy deser lodowy

21.04.2016 12:05 12345 5,00/5 (3)
Profesjonaliści powalczą nawet o 10 tys. złotych!

W dniach 13-14 maja w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury w Ostródzie, w ramach Festiwalu Smaków, odbędzie się konkurs na najlepszy deser lodowy, skierowany do uczniów szkół gastronomicznych i profesjonalistów, a więc cukierników i kucharzy reprezentujących restauracje, kawiarnie i lodziarnie.

Opiekę nad konkursem roztoczyły marki Zielona Budka oraz Oerlemans. Każdy z uczestników w obu kategoriach (uczniowie i profesjonaliści) stanie przed wyzwaniem, polegającym na stworzeniu 12 sztuk deserów (6 w pucharkach, 6 na talerzach), z wykorzystaniem produktów marek sponsorujących konkurs (w tym obowiązkowo lodów Zielonej Budki o smaku karmelu z solą).

W ciągu 60 min profesjonaliści i uczniowie będą musieli wykazać się nie tylko kreatywnością, poczuciem estetyki, umiejętnością prezentacji, lecz także wyrafinowanym smakiem i dobrą organizacją pracy podczas tworzenia konkursowych deserów. Ich prace oceni 6-osobowe jury.

Konkurs stanowi doskonałą możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i zaistnienia w kulinarnym świecie, a także zdobycia atrakcyjnych nagród. Na zwycięzcę w kategorii profesjonalistów czeka aż 10 tys. złotych. Uczniowie powalczą o pierwsze miejsce i 3 tys. złotych.

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja – zgłoszenia można przesyłać do 1 maja 2016 r. pod adresem: Nela.Strucinska@expomazury.pl.