targi worldfood warsaw

TAGI:

targi

Targi WorldFood Warsaw 2016

27.04.2016 13:16 12345 5,00/5 (2)
Reprezentanci branży spożywczej spotkali się w Warszawie.

Miniony tydzień upłynął pod znakiem Targów WorldFood Warsaw. To najważniejsze zgromadzenie przedstawicieli sektora spożywczego w Polsce. Zainteresowanie budził chociażby fakt, że tematyka targów objęła bardzo szeroki zakres: od produkcji żywności, przez gotowy wyrób, aż po jego dystrybucję i sprzedaż.

Licznie zgromadzeni goście mieli okazję odwiedzić stoiska 250 producentów, pochodzących z 25 krajów. Dzięki temu zarówno potencjalni klienci, jak i handlowcy, mieli okazję zapoznać się z wieloma produktami, nieobecnymi jeszcze na polskim rynku.

Wyjątkowo silnie reprezentowane były kraje azjatyckie, ze względu na rosnącą popularność kuchni z tak odległych miejsc, jak Chiny, Tajlandia, Indonezja, czy Singapur. Być może dzięki temu wkrótce jeszcze więcej egzotycznych produktów spożywczych zagości na naszych półkach.

Polscy wystawcy nie pozostali jednak w tyle za przedstawicielami z zagranicy, silnie akcentując swoją obecność na targach. Zaprezentowaliśmy się jako kraj mający długie tradycje w produkcji żywności, ale chętnie spogląda w przyszłość i trzyma rękę na pulsie. Przykładem są propozycje zaliczane do kategorii żywności ekologicznej, które pojawiły się w odpowiedzi na obowiązujące trendy. Temu tematowi poświęcono zresztą część konferencyjną w ostatnim dniu targów.

3 dni wydarzenia minęły w mgnieniu oka, pozostawiając trwałe efekty, w postaci wymienionych opinii, wiedzy i zdobytych kontaktów, mających szanse zaowocować w przyszłości. Również dla przedstawicieli piekarnictwa i cukiernictwa były to owocne spotkania, podczas których dyskutowano o przyszłości i kierunkach rozwoju branży.

TAGI:

targi